زبدةالاشعار

فهرست اشعار ؛ شاعر: عباسعلی شبخیز قراملکی تبریزی

عباسعلی قراملکی متخلص به «شب خیز» در مهر ماه ١٣٣٠ شمسی در خانواده‌‏ای متوسط و مذهبی در یکی از محلات قدیمی تبریز به نام «قراملک» چشم به جهان گشود.وی از چهره‌های شاخص ادبیات مذهبی و یکی از تجلیل شوندگان نخستین همایش پیرغلامان اباعبداله الحسین(ع) در تبریز بود که به زبان‌های ترکی و فارسی در مدح و مرثیه ائمه اطهار(ع) شعر می‌سرود. فعالیت‏‌های شعری را از دوره دبیرستان آغاز نمود و با حضور در انجمن‌‏های ادبی تبریز از جمله «انجمن استاد شهریار» سرودن شعر را با جدّیت بیشتری دنبال نمود و از محضر اساتیدی چون «استاد محمد عابد تبریزی» کسب فیض نمود. وی در قالب کلاسیک و به سبک عراقی شعر می‏‌گوید و تمایلش به سرودن مثنوی، قصیده و غزل بیشتر از سایر انواع شعری است. وی با سرودن شعر در مدح، ثنا و مراثی اهل بیت (ع) به زبان‌های ترکی آذربایجانی و فارسی در حوزه شعر و ادبیات آئینی جای خود را باز کرد و در این زمینه خلاقیت ویژه‌ای داشته است.

آثار عباسعلی شب خیز قراملکی عبارتند از:

«منظومه قره ملک» مجموعه اشعار به زبان ترکی و فارسی، «گنجینه شب خیز» شامل مدایح و مصائب حضرات معصومین (ع)، «قراملک منظومه سی» به سبک «حیدربابایه سلام» استاد شهریار، که در آن از اصالت و زیبایی‌های محله قدیمی قراملک تبریز و دوران طفولیت خود یاد کرده‌ است و «خاکیان افلاکی» در دو دفتر

وی در آذر ماه ١٣٩٠ ه. ش بازنشسته شد و در ١٢ دی ماه همان سال دارفانی را وداع گفت. پیکرش در قطعه صدیقین وادی رحمت به خاک سپرده شد.

 

.

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type
.

دسته بندی درختی

Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

کلمات کلیدی: فهرستاشعار14معصومموضوععاشورائیانماهشاعراصفهانیتبریزیاردبیلیزنجانی

Search
Generic filters
Filter by Custom Post Type

دسته بندی درختی